Beechcraft AT-11 Kansan PM Model 1: 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

      Beechcraft AT-11 Kansan, mało u nas znany samolot treningowy będący wersją cywilnego samolotu pasażerskiego i dyspozycyjnego D-18.
Jednak prawie 90% amerykańskich bombardierów służących w jednostkach B-17, Liberatorów i innych amerykańskich bombowców swoje umiejętności zdobywał w oszklonym dziobie AT-11.

Model tej maszyny wyprodukowała turecka firma PM Model w skali 1/72.
Choć w porównaniu z innymi współczesnymi zestawami model w nad Bosforu nie grzeszy finezją i ogromną ilością części to jednak wart jest pracy nad nim. Wgłębne linie podziałowe i ładna faktura powierzchni to jedne z zalet zestawu.
Dość dużym zgrzytem w zestawie jest za mała przezroczysta osłona kabiny pilotów, niestety widać to na wykonanym przeze mnie modelu.
Producent proponuje dwa malowania, wykorzystane przeze mnie amerykańskie (USMC 1942) i tureckie z 1970 r. Szkoda, że nie podano bliższych informacji o maszyna używanych w tym właśnie kamuflażu.
Jako, że maszyna pozostawiona została w naturalnym kolorze aluminium użyłem do malowania metalizera Model Master kładzionego aerografem typu Piwata.
Miło zaskoczyły mnie załączone do zestawu kalkomanie. Położyły się bezproblemowo, są podatne na działanie środków Microscale. I co najważniejsze nie świecą się po nałożeniu.

Listopad 2007 r.

Powrót do strony glownej