Fairey Fulmar Mk.II Vista 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku Czeskie firmy modelarskie rozpoczęły produkcję modeli „nowej generacji”.
Jednym z nich był model brytyjskiego myśliwca pokładowego Fairey Fulmar. Około 40 części zawartych w zestawie pozwalało na wykonanie modelu w wersji Mk.I i Mk.II. Nowością w stosunku do poprzednich produkcji z za naszej południowej granicy były wgłębne linie podziałowe (nieco jednak za głębokie) i delikatniejsze elementy wyposażenia kabiny.
Model dobrze się przyjął i po zniknięciu z rynku pierwotnego producenta firmy Vista wypraski przejął jeden z „potentatów” firma Smer.
Mój model wykonałem z pierwotnego zestawu.
Podczas montażu natknąłem się na pewne problemy związane z niedopasowaniem części kadłuba i skrzydeł. Po połączeniu głównych części modelu powstały nieprzyjemne szpary wymagają szpachlowania. Jednak „egzotyka” samego samolotu powoduje, że warto zmierzyć się z zestawem Vista.
Do modelu dołączona jest kalkomania firmy Progerteame pozwalająca na wybór dwóch malowani małego Fulmara:
wersji Mk.I w klasycznym malowaniu morskim
wersji Mk.II w ciekawym kamuflażu z okresu operacji Torch w listopadzie 1942 r.
Pierwowzorem dla tego malowania była maszyna DR 641 z 809 dywizjonu FAA stacjonującego na lotniskowcu HMS Victorius.
Aby uniknąć walki z nieprzyjaznymi Anglikom Francuzami oraz zabezpieczyć się przed błędami krewkich Amerykanów którzy dopiero co trafili na front maszyny otrzymały białe gwiazdy lotnictwa USA.
W takim właśnie nietypowym malowaniu wykonałem swoją miniaturę.

Kwiecień 2005

Powrót do galerii modeli