Sepecat Jaguar A Novo 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Sepecat Jaguar, jeden z ciekawszych samolotów drugiej połowy dwudziestego wieku. Powstał ze współpracy Anglii i Francji w pracach nad nowoczesnym samolotem treningowym.

Doskonałe właściwości ukierunkowało jednak tą konstrukcję w stronę samolotu szturmowego. Lotnictwo każdego z krajów biorących udział w konstruowaniu Jaguarów wprowadziło na swoje uzbrojenie nieco inna wersją tej maszyny. Jaguar A był francuską wersja tej doskonałej maszyny.

Samoloty te brały udział w wielu operacjach wojskowych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jedną z nich była „Operacja Manta” , która odbyła się w Czadzie w 1984 roku. W barwach jednostki EC 4/11 „Jura” biorącej udział w tej operacji wykonałem swój model Jaguara, korzystając z zestawu firmy Novo/Frog.

Zestaw ten stanowi średnią klasę jakościową tego producenta. Mało szczegółów, całkowity brak wyposażenia kabiny pilota oraz mało ciekawe podwieszenia nie zachęcają do budowy Novoskiego modelu. Do swojej miniatury wykorzystałem zestaw kalkomanii firmy HDL dedykowany Francuskim Jaguarom.

Powrót do galerii modeli lotniczych