Westland Lysander Matchbox 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Ten samolot o szerokich skrzydłach rozpostartych nad przeszkloną kabiną urzekł mnie już wiele lat temu. Kiedy nadarzyła się okazja aby kupić stareńki model Matchboxa nie miałem skrupuł i zakupiłem ten zestaw. Model jest dość prosty brakuje w nim wielu elementów widocznych poprzez bogate oszklenie.

Własnoręcznie wykonałem fotel pilota wykorzystując podobny element z Revellowego Hurricana, tablicę przyrządów i zbiornik paliwa znajdujący się pomiędzy kabinami pilota i obserwatora. Aby pokazać wykonane przeze mnie elementy wyciąłem elementy oszklenia otwierane przez pilota. Podczas pracy nad modelem zauważyłem, że producent zaleca przyklejenie konstrukcji podtrzymującej płaty odwrotnie niż to było w rzeczywistości.Dodatkowo wykonałem światła znajdujące się w osłonach podwozia.

Jedną z zalet zestawu jest wspaniale odlany silnik gwiazdowy Bristol Perseus. Na koniec budowy chciałem wyposażyć mojego małego Lysanderka w anteny. Nie udało mi się jednak wykonać ich poprawnie.

Model pomalowałem emaliami Humbrola w barwach 2256 Dywizjonu RAF. Producent zaznaczył, że malowanie takie obowiązywało dnia 3 września 1939 a więc w chwili wypowiedzenia wojny III Rzeszy przez Wielką Brytanię.

Powrót do galerii modeli