Curtiss P-40N Warhawk Academy 1: 72
Autor modelu Maciek Poniatowski

      Ma przełomie 2005 i 2006 roku na forum PWM ogłoszono projekt grupowy pod tytułem "Ryczące czterdziestki" polegający na wspólnym budowaniu modeli najznamienitszego myśliwca ze stajni Curtissa.
Pomyślałem sobie, że wezmę w nim czynny udział budując nieco nie typowy model P-40.
Wybrałem malowanie samolotu P-40N który brał udział w filmie Pearl Harbor w reżyserii Michael'a Bay'a.
Zaletą tego rozwiązania, poza oczywiście nietypowością którą lubię uprawiać w modelarstwie, był nieograniczony praktycznie dostęp do zdjęć wybranej maszyny. Wystarczyło obejrzeć fragment filmy, zatrzymać na stop klatce i już było widać interesujący nas fragment "oryginału"
Na warsztat wziąłem bardzo dobry model P-40 Warhawk z firmy Academy w skali 1/72.
Nie wymagał on za dużo przeróbek. Jedynie kozioł tuż za fotelem pilota wyciąłem i w jego miejsce wstawiłem kawałek plastiku imitujący pokrywę nad stanowiskiem pasażera (maszyny stosowane w filmie w rzeczywistości były dwumiejscowe).
Miałem pewien dylemat co do zachowania luf wylotowych km 12,7 mm które przecież nie montowano na filmowych Warhawkach. Jednakże z pomocą przyszła oczywiście stop klatka odpowiedniego fragmentu filmu na której widać wystające rurki stanowiące jak mniemam atrapy uzbrojenia.
Wystarczyło jeszcze zaszpachlować otwory po maszcie anteny i wyrzutnikach bomby i model praktycznie gotowy był do malowania. Model pomalowany jest farbami Humbrol.
W pewnym momencie powstał problem z kalkomaniami których niestety nie posiadałem. Poratował mnie w tym kłopocie Przemek Litewka któremu chciałbym jeszcze raz podziękować.

Kwiecień 2006 r.

Powrót do strony głównej