Curtiss P-40C Hobby Boss 1: 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

      Od kilku lat chciałem zbudować model wczesnej wersji słynnej "Peczterdziestki". Jednak rynek modelarski nie był łaskawy dla modelarzy o podobnych do mnie zainteresowaniach.
Stareńkie modele Froga i jego nieco poprawiona kopia w wykonaniu Academy jedynie z daleka przypominały oryginał. Produkcje od naszych południowych sąsiadów są drogie i trudne w budowie.
Aż w tym roku, za sprawą nowego producenta z dalekiej Azji, Hobby Boss, moje marzenie mogło się spełnić. Szybciutko zakupiłem ich zestaw pod nazwą Curtiss P-40B/C.
Sam model nie podobny jest to wszystkiego co dotychczas budowałem. Raptem kilka, doskonale do siebie pasujących, części. Idealny zestaw dla tych co zaczynają swoją przygodę z modelarstwem. Doskonałe kalki umożliwiające zbudowanie samolotu z dwóch teatrów działań II wojny światowej. Dalekiego Wschodu i Afryki Północnej.
Co do braków to jest ich niewiele.
Trzeba jedynie wywiercić otwór we wlocie do chłodnicy i zainstalować lufy karabinów nad silnikiem oraz we własnym zakresie wykonać osłony podwozia głównego.
Dla ambitniejszych można wzbogacić kabinę pilota gdyż zestaw zawiera dwie wersje oszklenia, otwarte i zamknięte.
Na arkusiku kalkomanii brakuje czerwonego pasa na tył kadłuba.
Samo klejenie modelu zajęło mi dwa wieczory.
Model pomalowałem emaliami Humbrol'a rozcieńczając je rozpuszczalnikiem Nitro.
Polecam wszystkim tą technikę, gdyż pozwala na pokrycie powierzchni bardo cienką warstwą farby.
Kalkomanie położyły się doskonale i dobrze reagowały na płyny MicroScale.
Malowanie jest pudełkowe i przedstawia Curtissa P-40C Charlesa Oldera ze składu 3 PS „Hell's Angels” 1 AVG w maju 1942 roku.

Listopad 2007 r.

Powrót do strony glownej