Hawker Typhoon Mk.I B Academy 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Dobrze znany wielu modelarzom zestaw Hawker Typhoon Mk.IB firmy Academy posłużył mi do wykonania kolejnego modelu.

Pierwotnie nie miałem w planach wykonania tej miniaturki, ale zabawny zbieg okoliczności doprowadził mnie do jej zakupu. Po prostu poprosiłem jedna ze znajomych osób, przebywającą w Czeskiej Pradze, o zakup zestawu waloryzacyjnego do Tempesta Mk.V. Otrzymałem jednak zestaw do Akademijowskiego Tajfuna. Rad nie rad zakupiłem model Typhoona.

Nieco ponad pięćdziesiąt ładnie odlanych części jeszcze bardziej upewniło mnie przy słuszności tego zakupu. Była to moja pierwsza praca z zestawem waloryzacyjnym wykonanym z żywicy.

Pełne wyposażenie kabiny pilota dobrze pasowało do kadłuba. Szkoda, że nieduży otwór w kadłubie powoduje, iż większość z żywicznych elementów jest słabo lub wcale nie widocznych po zakończeniu modelu.

Plastikowe części pasują do siebie bez większych problemów. Nieco szpachlówki trzeba było użyć po sklejeniu połówek kadłuba.

Producent proponuje dwa, dość oklepane malowania: ze 175 dywizjonu RAF, sierpień 1944 r.(maszyna z trzyłopatowym śmigłem) oraz ze 193 dywizjonu RAF w malowaniu tuz po wojennym (maszyna z czterołopatowym śmigłem) .

Zapoznawszy się z miniaturami wykonanymi przez innych modelarzy zauważyłem że większość z nich posiada kamuflaż z 175 dyw. Chciałem być nieco indywidualny.

Po przejrzeniu swojego zapasu kalkomanii znalazłem kalki Techmodu produkowane dla Chematica umożliwiające wykonanie maszyny Wg Cdr R.T.Davidson, dowódcy 143 Skrzydła RAF z maja 1944 roku.

Marzec 2005

Powrót do galerii modeli