Opel Blitz Italerii 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Kolejne wznowienie starszego już nieco modelu włoskiej firmy ESCI, przez wiele lat będącej czołowym producentem modeli pojazdów w skali 1 : 72.

Model składa się z prawie sześćdziesięciu części stanowiących replikę samolotu i sześciu części z których możemy wykonać beczki. Model przedstawia podstawowy wariant samochodu z napędem na tylne koła. W modelu Italerii dołączono dodatkowo kawałek przezroczystej folii do wykonania oszklenia. W instrukcji znajdują się wydrukowane szablony ułatwiające wycięcie oszklenia.

Sam model składa się prosto, nawet drobne części takie jak resory, oświetlenie, narzędzia i tym podobne dobrze pasują do siebie. Wraz z rama pojazdu odlany jest dolny fragment silnika widoczny pod przednią częścią samochodu. Wyposażenie kabiny jest dość skromne i składa się jedynie z kierownicy i tablicy przyrządów. Ale i tak po złożeniu kabiny mało co widać. Do wad modelu należy na pewno brak wielu drobnych elementów wyposażenia takich jak: Lusterka wsteczne, wycieraczki, tabliczka ostrzegawcza nad przednią szybą, pręty obrysowe i kilku innych. W zestawie znajduje się element który w zamyśle projektantów miał odwzorowywać brezentową płachtę wraz ze stelażem ją montującym. Jest to jednak dość słaby element modelu i nie polecam go stosować.

W odróżnieniu od pierwowzoru z ESCI zawierającego tylko jeden schemat malowania bez podania jakiego pojazdu dotyczy, Italerii uraczyła nas aż 5 kamuflażami. Są to pojazdy z :

1 Dywizji Pancernej (Francja 1940 r.)

21 Dywizji Pancernej (Afryka Północna 1941/42 r.)

19 Dywizji Pancernej (Kursk 1943 r.)

Lekkiej Dywizji Pancernej (Normandia 1944 r.)

8th Gebirsjager Division (Włochy Marzec/ Kwiecień 1945 r.)

Taki rozrzut kamuflaży pozwala na zbudowanie modelu we wczesnym malowaniu Panzergrau, Afrykańskim kamuflażu oraz trzech wariacjach z udziałem podstawowego koloru Panzer DukelGelb.

Ogólnie model jest bardzo przyjemny i po starannym zbudowaniu pozwala uzyskać ładną miniaturkę tej podstawowej ciężarówki Niemieckiej armii.

Powrót do działu Opel Blitz