Austin K2 Airfix skala HO

Autor modelu Mirosław Janiszewski

Od wielu lat w ofercie firmy Airfix znajduje się zestaw R.A.F. Emergency Set pozwalający na wykonanie dwóch samochodów ratowniczych używanych przez RAF w trakcie II wojny Światowej. Samochodu strażackiego na podwoziu Austina K6 i Sanitarki na podwoziu Austina K2. Przez lata stanowiły doskonałą podstawę do różnych konwersji. Przedstawiam zbudowane przeze mnie modele na podwoziu Austina K2.

Podstawowa wersja liczy sobie już dziesiąt lat i powstała z jednych z pierwszych zestawów sprowadzanych „prywatnym” importem zza „Żelaznej Kurtyny”. Nawet jak na dzisiejsze standardy zestaw pozwala na wykonanie ładnej i dosyć precyzyjnej repliki sanitarki łącznie z załogą. Model sanitarki zbudowałem prosto z pudełka.

Inspiracją do wykonania kolejnego modelu był artykuł zamieszczony w jednych z pierwszych numerach „poznańskiego” Model Fana autorstwa Tomka Mańkowskiego.

Zdjęcia przedstawiają pierwszą fazę „demolki” podstawowego modelu polegającą na skróceniu podłogi nadbudowy, wykonaniu tylnej ścianki szoferki i pałąków podtrzymujących płócienny dach. Dalsze etapy planowanej przeróbki to wykonanie od podstaw skrzyni ładunkowej i wymienionego wyżej pokrycia dachu kabiny.

Kiedy ??? Nie wiem.

Powrót do galerii ciężarówek brytyjskich