Austin K6 Airfix skala HO

Autor modelu Mirosław Janiszewski

Od wielu lat w ofercie firmy Airfix znajduje się zestaw R.A.F. Emergency Set pozwalający na wykonanie dwóch samochodów ratowniczych używanych przez RAF w trakcie II wojny Światowej. Samochodu strażackiego na podwoziu Austina K6 i Sanitarki na podwoziu Austina K2. Przez lata stanowiły doskonałą podstawę do różnych konwersji. Przedstawiam zbudowane przeze mnie modele na podwoziu Austina K6.

Podstawowa wersja liczy sobie już dziesiąt lat i powstała z jednych z pierwszych zestawów sprowadzanych „prywatnym” importem zza „Żelaznej Kurtyny”. Nawet jak na dzisiejsze standardy zestaw pozwala na wykonanie ładnej i dosyć precyzyjnej repliki samochodu strażackiego. Zawiera nieco ponad 60 części i pozwala na wykonanie standardowego pojazdu gaśniczego wykorzystywanego na lotniskach RAF. Model zbudowany prosto z pudełka, jedyną przeróbką było dodanie pałąka do sterowania działkiem wodnym.

Inspiracją do wykonania kolejnych modeli był artykuł zamieszczony w jednych z pierwszych numerach „poznańskiego” Model Fana autorstwa Tomka Mańkowskiego.

Na pierwszy ogień poszła przeróbka na samochód gaśniczy przeznaczony do przewozu dodatkowych zbiorników z CO2 . Z podstawowego modelu wykorzystane jest kompletne podwozie, od podstaw natomiast wykonałem całą nadbudówkę zgodnie ze wskazówkami Pana Tomka.

W drugiej kolejności zabrałem się za wykonanie platformy do przewozu bomb. Podobnie jak w poprzedniej konwersji wykorzystałem kompletne podwozie. Natomiast skrzynia ładunkowa wykonana jest od podstaw.

Powrót do galerii ciężarówek brytyjskich