Bedford QL Airfix skala HO

Autor modelu Mirosław Janiszewski

Od wielu lat w ofercie firmy Airfix znajduje się zestaw R.A.F. Refuelling Set pozwalający na wykonanie dwóch cystern samochodowych używanych przez RAF w trakcie II wojny Światowej. Bedforda QL i Matadora AEC. Przez lata stanowiły doskonałą podstawę do różnych konwersji.

Przedstawiam zbudowane przeze mnie modele Bedforda QL, jeden wykonany w „pudełkowej” wersji i drugi będący niewielką przeróbką na podstawie zdjęć z lotnisk Polskich Dywizjonów w Wielkiej Brytanii.

Podstawowa wersja liczy sobie już dziesiąt lat i powstała z jednych z pierwszych zestawów sprowadzanych „prywatnym” importem zza „Żelaznej Kurtyny”. Nawet jak na dzisiejsze standardy model pozwala na wykonanie ładnej i dosyć precyzyjnej repliki tej ciekawej cysterny. Zestaw liczy sobie nieco ponad 60 części i pozwala na wykonanie cysterny przystosowanej do tankowania dwusilnikowych, średniej wielkości samolotów takich jak Mosquito którego rysunek znajduje się na pudełku od modelu. W modelu znajduje się replika zespołu pomp który widoczny jest przez otwarte, tylne drzwi. Dla ułatwienia tankowania samolotów na wierzchu cysterny znajdują się ruchome wysięgniki od których odchodzą węże. Węże te, szyby oraz kierownica są jedynymi elementami które dodałem do „fabrycznego” zestawu.

Inspiracją do wykonania drugiej cysterny były zdjęcia zamieszczone w publikacjach książkowych dotyczących działań polskiego lotnictwa myśliwskiego w Wielkiej Brytanii, a przedstawiające codzienne czynności obsługowe.

Model przedstawia samochód przystosowany do tankowania mniejszych samolotów myśliwskich. Został on pozbawiony wysięgników z wężami tankującymi. Przerobiłem wlew główny i mocowanie węży na grzbiecie zbiornika. Choć upłynęło już kilka lat od „zejścia z linii montażowej” miniaturka oczekuje nadal na wykończenie. Brak w niej kierownicy i szyb. Muszę jeszcze nieco dokończyć malowanie i oznakowanie.

Generalnie oba modele wymagają odnalezienia w modelarskim złomie lub wyszabrowania z innych modeli kierownic o czym zapomniał producent zestawu.

Zestaw "pudełkowy"

Zestaw po przeróbkach

Powrót do galerii ciężarówek brytyjskich