Spitfire Mk.IXc Matchbox 1 : 72

Autor modelu Maciek Poniatowski

Kolejny model Spitfire z mojej kolekcji wykonałem opierając się na zestawie produkowanej przed laty przez firmę Matchbox. Model ten przedstawia nieco nietypową i mało rozpowszechnioną wersję Mk.IX ze „szpiczastym” zakończeniem steru kierunku, charakterystycznym dla późnych "dziewiątek" oraz skrzydłami typu "C", charakterystycznych dla wczesniejszych wersji.

Jako, że mój zestaw zakupiłem bez kalkomanii, miałem spory kłopot z dobraniem odpowiedniego malowania. Po kilku nieudanych próbach doszedłem do wniosku, że potraktuje ten model jako swoisty „poligon doświadczalny” dla nowej metody maskowania o której zasłyszałem od modelarskiej braci. Głównie chodziło mi o wykorzystanie nie tłustej plasteliny firmy Uhu o nazwie Pata Fix. Poprzednia próba wykorzystania tego specyfiku podczas prac nad Gloster G.40 Pioneer nie powiodła się do końca. Obecnie poza specyfikiem z Uhu użyłem papieru kredowego.

Nie mając „rzeczywistego” malowania dla mojego małego Spita, wykonałem „wariacje” z czerwonymi gwiazdami w tle. Wzorując się na historycznych maszynach, użytkowanych w pułkach obrony powietrznej ZSRR pomalowałem mój samolot w Radzieckie barwy. Z pozostałości kalkomanii z poprzednich modeli dobrałem czerwone gwiazdy, odznakę gwardyjska zaś „pożyczyłem” z modelu IS-3 firmy Rodent.

Podczas werniksowania końcowego płynem Sidolux uległ uszkodzeniu jeden z numerów bocznych. Ale jako, że model i tak miał służyć głownie do prób nie przejąłem się tym zbytnio.

Gorzej, że trzeba będzie uważać na przyszłość kiedy będę pracował nad „poważniejszą” miniaturką.

Powrót do galerii Spitfirów